Sklep Allegro

Nasze porady

Zakładanie trawnika

Zanim przystąpimy do siewu
Zakładanie trawnika z siewu nie jest skomplikowane, ale wymaga znajomości kilku prostych zasad i przede wszystkim – nakładu pracy. Niezależnie od tego, czy będziemy siać nowy trawnik, czy odnawiać stary, powinniśmy najpierw przygotować teren.

Schemat postępowania jest podobny zarówno dla małych trawników przydomowych, jak i większych – np. w parkach czy innych terenach rekreacyjnych. Przy dużych powierzchniach powinniśmy rozważyć skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, a także większej grupy pracowników. Jeśli zakładamy trawnik w przydomowym ogródku – wystarczą szpadel, grabie i zapał do pracy.

Dobrym momentem na zakładanie trawnika z siewu jest połowa września. Gleba o tej porze jest wilgotna i jeszcze ciepła po letnich upałach.

Przygotowanie terenu pod zasiew trawnikaPowinniśmy dokładnie oczyścić teren przyszłego trawnika. Zwróćmy uwagę na kamienie, korzenie krzewów i drzew oraz inne zalegające w gruncie elementy – wszystkie powinniśmy usunąć. Szczególnie trudne, lecz konieczne może być oczyszczenie terenu z chwastów wieloletnich. Zwróćmy uwagę także na ich korzenie.

Grunt na którym zakładamy trawnik powinniśmy przekopać na głębokość 15-30 cm. Oczyszczony z niepożądanych elementów i przekopany teren należy dokładnie wyrównać, w razie potrzeby wzbogacając glebę. Przy szczególnie podmokłym terenie konieczne jest wymieszanie wierzchniej warstwy ziemi z piaskiem. Jeśli teren jest mało urodzajny, warto dodać mieszankę kompostu, torfu i żyznej gleby.

Tak przygotowany teren teoretycznie jest gotowy na przyjęcie nasion. Z zakładaniem trawnika warto jednak odczekać aż wzejdą chwasty, które z pewnością rozsiały się przy mechanicznym usuwaniu z ziemi. Można także posłużyć się odpowiednimi preparatami chwastobójczymi.

Dopiero teraz możemy przystąpić do wysiewu trawy.

Jaka trawa na trawnik?


Z pewnością będziemy zastanawiać się, jaką trawę wysiać na trawnik. Dostępny jest szereg mieszanek traw o różnym przeznaczeniu. Przy wyborze odpowiedniej powinniśmy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem naszego trawnika.
Jeśli będzie miejscem bardzo często uczęszczanym, miejscem zabaw dzieci, powinniśmy wybrać nasiona traw trwałych, odpornych na uszkodzenia. Jeśli trawnik ma być ozdobą ogrodu lub parku, możemy wybrać odmianę dekoracyjną.

Wybór właściwej odmiany trawy powinien być warunkowany przez czynniki takie jak nasłonecznienie terenu czy właściwości gleby.

Na wysiew trawy wybierzmy dzień pochmurny, gdy gleba jest wilgotna. Siejmy równomiernie 35-50 gram nasion na metr kwadratowy.

Tak wykonany trawnik z pewnością spełni nasze oczekiwania.

Trawnik po zimie


Trawnik po zimie nie powinien być pozostawiony na pastwę warunków atmosferycznych. Jeśli po okresie zimowym chcemy cieszyć oko pięknym widokiem zieleni, stosujmy kilka prostych zabiegów.

Przede wszystkim powinniśmy trawnik wyczesać grabiami usuwając źdźbła starej trawy. Warto stosować tzw. napowietrzenie gleby. Najprościej zabieg wykonać poprzez równomierne nakłuwanie ziemi widłami – na głębokość ok. 10 cm. Jeśli po zimie na pewnych obszarach trawnika śnieg zalegał dłużej, ziemię powinniśmy spulchnić i dosiać świeżą trawę.

Regularne koszenie – co 7-10 dni, powinniśmy zacząć na przełomie kwietnia i maja. Pamiętajmy także o podlewaniu naszego trawnika, aby trawa nie ulegała wysuszeniu.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =